Projektový den v MŠ - návštěva archeoskanzenu Rochus

Projektový den v MŠ - návštěva archeoskanzenu Rochus Informace pro rodiče

PD Rochus u Uherského Hradiště

Děti z MŠ poznávaly zvyky a tradice života na Slovácku v adventním období. Potkaly také Mikuláše s andělem a čertem a viděly také celé bílé postavy tzv. " Lucky" s husím peřím v ruce. Zúčastnilo se 9 dětí ze třídy Motýlků a 15 dětí ze třídy Berušek.

Děti pozorovaly draní peří, výrobu vánočních oplatků, sledovaly práci řezbáře, který vyřezával figurky z lipového dřeva. Nazdobily si perníček, viděly pečení chleba v peci. Měly možnost zasednout ke štědrovečernímu stolu, na kterém byla hrachová a krupicová kaše, oplatky a med, vánočka, ořechy a jablíčka.  Nohy stolu byly svázány provazy ze slámy, aby rodina držela pospolu. Seznámily se s vánočním zvykem - pouštění lodiček z ořechových skořápek po vodě, věštění ze tří hrníčků - láska, peníze, zdraví a také házení střevícem. Vyslechly si také koledu Tří králů. Pozorovaly zajímavá  bílomodrá stavení s doškovými střechami, mechem a jablíčky za okny i s figurkami z kynutého těsta. Děti na závěr připravily z nejrůznějších semínek krmení pro ptáčky.

PD se dětem velmi líbil, těšíme se na další program na Rochusu.

Ve Žlutavě 11. prosince 2023                                       Věra Hermanová, MŠ Žlutava

Vytvořeno: 11. 12. 2023
Poslední aktualizace: 11. 12. 2023 11:51