Hlavní prázdniny

prázdniny Informace pro rodiče

Vážení rodiče, milí žáci,

Letní prázdniny 2023 probíhají v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2022. Provoz ŠD je po celou dobu přerušen. Provoz naší MŠ bude přerušen ve dnech 17. 7. 2023- 18. 8. 2023.

Budete-li potřebovat cokoli během prázdniny pořešit - prosím kontaktujte nás na zszlutava@seznam.cz nebo 739 666 377.

Školní rok 2023/2024 bude zahájen v pondělí 4. 9. 2023

Rádi bychom Vám touto cestou moc poděkovali za celoroční spolupráci a vstřícnost.

Užívejte si zasloužených prázdninových dnů volna.

Vaše ZŠ a MŠ Žlutava

Doporučení naší paní psycholožky:

Jak přežít vysvědčení aneb Návod pro děti

1. pokud tušíš, že vysvědčení se rodičům nebude úplně líbit, připrav je na to a buď upřímný
  2. zvol k tomu správný čas – když rodiče nejsou unavení, naštvaní, ve spěchu apod.
  3. Vezmi si prostředníka – někoho, kdo tě může podpořit a udržet rodiče v klidu – třeba strýce, babičku, staršího sourozence
  4. vysvětli, proč máš špatné známky, a navrhni, jak bys je mohl zlepšit
  5. řekni rodičům, jak by ti mohli pomoct zlepšit známky, a požádej je o to

Jak přežít vysvědčení aneb Návod pro rodiče

1. vysvědčení je informace o aktuálních úspěších nebo neúspěších vašeho dítěte, nikoli o vašich rodičovských schopnostech
  2. jestli máte vztek nebo jste zklamaní, vyjádřete tyto pocity a zachovejte klid
  3. zeptejte se vašeho dítěte, jak se cítí, a přijměte to bez hodnocení
  4. pochvalte své dítě za pěkné výsledky
  5. diskutujte o možnostech zlepšení, nabídněte pomoc, ale zůstaňte soudní a nevyžadujte dokonalost...

Jak se naladit aneb Tip na prázdninové čtení

Snad má Anna přece jen pravdu, že nejzábavnější je to v létě. Ačkoli já chodím do školy ráda a když nám paní učitelka poslední den školy dává sbohem, tak se div nerozbrečím, protože vím, že ji dlouho neuvidím. Ale zase na to rychle zapomenu, protože o prázdninách je to přece jen báječné.

Ten večer, co nám začínají prázdniny, chodíváme dolů k jezeru a chytáme ryby. Není skoro nic, co by člověku připadalo tak letní jako chytání ryb. Udělali jsme si všichni rybářské pruty. Jsou to jen dlouhé lískové pruty. Ale máme zato opravdické rybářské šňůry a splávky a olůvka a háčky.

Lasse říká tomu večeru, kdy nám končí škola, Velký rybářský večer. U jezera máme malou šikovnou skalku a na té sedáváme, když chytáme. Říkáme jí Skalka okounů. Jmenuje se tak jen proto, že tam nikdy žádného okouna neulovíme, říká Anna. Jediné, co tam ulovíme, jsou prý komáří štípance. Ale Bosse tam přece jen vytáhl velkého okouna, když jsme tam posledně byli, a Britta dvě plotičky.

Anna a já jsme potom seděly na našich schodech ke kuchyni a počítaly jsme si komáří štípnutí. Já jsem jich měla čtrnáct na pravé noze a pět na levé. Anna jich měla devět na každé noze.

"Z toho by člověk málem udělal početní příklad," řekla Anna. "Napíšeme to na kus papíru pro paní učitelku. Má-li Lisa čtrnáct komářích štípnutí na pravé noze a pět na levé a Anna devět na každé noze, která z nich má víc a kolik jich mají obě dohromady?"

Ale pak jsme si vzpomněly, že máme prázdniny. A že je tedy hloupé zabývat se počítáním. Tak jsme si komáří štípnutí jen podrbaly a hověly jsme si, dokud nebyl čas jít spát. Ach, jak je to báječné o letních prázdninách!

(Astrid Lindgrenová: Děti z Bullerbynu)

Jak si to užít aneb Písnička k táboráku

Vzhůru na palubu, dálky volají,
Vítr už příhodný vane nám
Tajemné příběhy nás teď čekají
Tvým domovem bude oceán
V ráhnoví plachty vítr nadouvá
žene loď v širou dál
Kolébá boky plachetnice
Jak by si s ní jenom hrál
Posádku ani škuner neleká
Bouře ni uragán
Přítomnost země oznámí nám
příletem kormorán

Náš ostrov vzdálený z vln se vynoří
Z příboje snů našich pustý kraj
Zátoku písčitou úsvit odhalí
Háj palem, útesy bílých skal
Příď krájí vlny i tvůj čas
Srdce tvé tluče rázně
Nástrahy moře, nebezpečí
S přáteli zvládneš vždy snáz
V přátelství najdeš pevnou hráz
Zbaví tě smutku, bázně
Zítra, až naše cesta skončí,
staneš se jedním z nás.

(Vzhůru na palubu ze seriálu Dva roky prázdnin)

Krásné prázdniny a moře úžasných zážitků!!!

Mgr. Klára Hrušková

Vytvořeno: 30. 6. 2023