pietní akt - 3. 5. 2021

Typ: Hlavní stránka | ostatní | Základní škola
osvobození obce Informace pro rodiče

Uctění padlých hrdinů 2. světové války

Z důvodu vládních nařízení, kdy je stále omezen volný pohyb osob, se uskutečnila pouze tichá vzpomínka. Pietní akt se dne 3. 5. 2021 konal za účasti starosty obce a vybraných žáků školy. Následně se delegace přesunula k pomníku za žlutavským lomem.

Žlutava byla osvobozena od německých okupantů 3. května 1945 rumunskými a ruskými vojsky. Přesně před sedmdesáti šesti lety se začal oslavovat konec druhé světové války.  Připomněli jsme si hrdinství těch, kteří bojovali za svobodu naší vlasti. Bohužel není dovoleno pozvat k pietní vzpomínce veřejnost, a proto jsme uctili památku padlých v úzkém kruhu. Považuji totiž za důležité si připomínat, že kdyby před 76 lety zvítězil nacismus, nikdo z nás by tady dnes nestál, nebylo by co oslavovat a také by se tady nejspíše nemluvilo česky prostě proto, že český národ by neexistoval."

Mgr. Hana Zvoníčková, ředitelka školy

Vytvořeno: 4. 5. 2021